Projekt – stary dom

Coraz bardziej popularne jest teraz przeprowadzać się na wieś. Ludzie, zmęczeni życiem w pośpiechu, rzucają pracę w korporacji, przestają brać udział w wyścigu szczurów i chcą wreszcie zacząć cieszyć się życiem. Dlatego często piękne mieszkania na grodzonych osiedlach zamieniają na domy na wsi.

Domy, które kupują, często gdzieś na odludziu niekoniecznie są nowe. Wręcz przeciwnie. Bardzo często to stare, poniemieckie, albo przedwojenne budynki na solidnych fundamentach, ale mocno zniszczone i wymagające wymiany praktycznie wszystkiego. Czasem to jakieś stare dworki, zamienione później na wiejskie szkoły, które zostały znów później zlikwidowane. Kupno takiego domu to oczywiście olbrzymia radość, bo takie miejsce jest zazwyczaj niezwykle urokliwe. Jednakże remont może być dużym kłopotem.

Takie domy bowiem zazwyczaj trzeba remontować od góry do domu. Często nie da się tego zrobić od razu, choćby z braku środków, więc taki remont ciągnie się nawet nie tyle miesiącami co latami.

Przede wszystkim trzeba wymienić, albo wręcz zamontować wszystkie instalacje. Można mieszkać w zabytkowych ścianach, ale jednak chcemy mieć bieżącą wodę, prąd, gaz a często także Internet. Taki dom też pewnie trzeba ocieplić. To ważne, bo wiejskie zimy bywają ciężkie. Często remontu wymaga też dach. Na sam koniec zostają przyjemne rzeczy takie, jak malowanie, kładzenie tapet czy kupowanie lub przewożeni mebli. Zdarza się jednak tak, że właściciele takiego miejsca remontują je kawałek po kawałku, stopniowo i przez dłuższy czas nie zamieszkują całego budynku, a dwa, trzy wyremontowane już pomieszczenia.